25 Temmuz 2018 Çarşamba

Anamur Halkı, ÇED Toplantısını Yaptırmadı

Anamur, Anamur Haberleri, Anamur Haber, Anamur Haberci, Anamur Son Dakika,


Özcan GÜNGER / Anamur Manşet ; Anamur'da kurulması planlanan balık çiftliklerine yönelik Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) halkı bilgilendirme toplantısı, yapılamadı.


Silifke ve Aydıncıktan sonra Anamur da kıyılarımızda çevreyi yok edecek Balık Çiftlikleri istemiyoruz dedi.Anamur Melleç mahallesindeki yapılması planlanan toplantı yöre halkı ve çevrecilerin yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadı.5 Firma tarafından bölgede kurulmak istenen 40 Adet Balık çiftliğinin denizlerimizle birlikte çevreye büyük zarar vereceği kesin olan çevre katliamını protesto eden 300e yakın çevre dostu, toplantı saatinden saatler önce toplantının yapılacağı yerdeydi.

Toplantının başlama saatinde gelen yetkililer, çevrecilerin yoğun tepki ve protestolarıyla karşılaştılar. Düdük çalıp sloganlar atarak balık çiftliklerini protesto eden çevrecilerin eyleminin uzun süre devam etmesi üzerine bilgilendirme yapmaya hazırlanan ekip salonu terk etti.

Toplantının yapılamadığını bir tutanakla karara bağlayan Protesto yöneticileri tutanak hazırlayıp katılımcılara imzalattılar. Tutanağı Anamur Belediye Başkanı, Siyasi partilerin başkanları, STK Temsilcileri, Köylüler ve çok sayıda eylemci de imzalayarak, Bölgede Balık Çiftlikleri kurulmasını kesinlikle istemediklerini karara bağladılar.

Daha sonra başarılarını şarkılarla, halaylarla kutlayan çoğu kadın Anamur halkı ve çevreciler  akşam 16:00'ya kadar toplantının yapıldığı yerde  nöbet tuttular. 


loading...


Yorum Yap