TÜRKAV'dan Balık Çiftlikleri İçin Basın Açıklaması

Anamur Son Dakika, Anamur, Anamur Haberleri, Anamur Haberci, Anamur Haber, TÜRKAV,

Özcan GÜNGER / Anamur Manşet ; Anamur'da kurulması planlanan balık çiftliklerine Anamur TÜRKAV 'dan bir açıklama geldi.TÜRKAV Anamur şubesin yapılan açıklama şöyle;

TÜRKAV 'DAN BALIK ÇİFTLİKLERİ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI 

Doğada var olmayan her türlü yapının doğaya etkisi vardır.

Balık çiftliklerinin de doğaya olumsuz yönden etkisi vardır.

Bu bir kirlilik unsurudur.

Her geçen gün artan nüfus artan gıda ihtiyaçları denizlerimizden çıkartılan balıkların toplum ihtiyaçlarına yetmeme si trol ve gırgır tarzı yanlış ve kontrolsüz balık avlama yöntemleri denizlerimizdeki balık populasyonu nu ciddi manada azaltmış ve kültür balıkçılığının gelişmesine zemin hazırlamıştır

Konuya farklı açıdan da yaklaşmak gerekir. Toplumun teknolojiye ve gıdaya olan ihtiyacı bizlerin farklı düşünmesine sebep olmaktadır.

Kirlenme sadece balık çiftlikleri ilemi oluyor

Hayır.

Bir misal verecek olursak; 7 milyon turist denize girse bunların kullandığı güneş kremi tonlarca kültür balığının yaptığı kirlenmeden çok daha fazladır. Ya da sanayi atıkları denizlere dökülen kanalizasyonlar atılan atık maddeler doğaya bırakılan yabancı maddeler vs. vs

Yılda üç milyon turistin geldiği Antalya da turizm işletmelerin atık su arıtma kapasitesi sadece bir milyon kadardır.

Yapılan araştırmalarda balık çiftliklerinin denize olan etkisi petrol endüstrisi taşımacılık şehircilik turizm vs bir çok aktiviteden sonra 11. Sıradadır.

Doğada yürütülen her türlü aktivide gibi balık çiftlikleri de uygun teknoloji belirli kurallar doğaya zarar vermeyen besin zinciri ile denize etkisi çok az olacaktır.

Akıntının hiç olmadığı koya çiftlik kurulamaz. Derinliğin az olduğu koya kurulamaz kıyılara kurulamaz

Kıyılara veya akıntının olmadığı koylara kurulursa bölge azot ve fosfor açısından hızla kirlenerek kısa sürede çölleşerek kirlenmeye sebep olacakır.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ ŞU ŞEKİLDEDİR.

1- Kesinlikle uygun akıntı ve akıntının bol olduğu bölgelerde kurulmalıdır.

2- Kıyıdan en az beş km açığa kurulmalıdır.

3- Kurulacak olan bölgenin deniz derinliği 30 metreden fazla olmalıdır.

4- Saniyede 0,1 metreden daha düşük akıntı hızı olan bölgelere kurulmamalıdır.

5- Deniz derinliği kafes derinliğinin3 katından fazla olmalıdır.

6- Balık kafesleri taşınabilir özellikte ve uygun tonajda olmalıdır. Gezici kafesler kullanılmalıdır.

7- Balık çiftlikleri bir yılı doldurunca farklı bölgeye taşınarak oluşan kirliliğin temizlenmesine zemin hazırlamalıdır.

8- Balık çiftlikleri denize zarar vermeyen organik malzemelerden yapılmalı ve kullanılan yem ve diğer malzemeler organik yöntemlerle elde edilmiş olmalıdır.

9- Bu çiftlikler sıkı denetlenmeli kurallara uymayanların ruhsatları iptal edilerek cezai müeyyide uygulanmalıdır.

10- Bu çiftlikler çevreye vermiş olduğu zarar karşılığında belirlenecek olan bir alanı veya orman yangını ile yanmış alanı ağaçlandırma taahhüdü vermelidir. Kurulmuş olduğu bölgeler öncelikli olmalıdır.

ANAMUR TÜRKAV 
ŞUBE BAŞKANLIĞI

0 comments

Yorum Gönder

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.