7 Ağustos 2018 Salı

Muz Serasında Hindi ve Benzeri Türlerinin Beslenmesi ve Zararı

Anamur, Anamur Haberci, Anamur Haberleri, Anamur Haber, Anamur Son Dakika, Anamur Muzu,

Özcan GÜNGER / Özel Haber ; Muz Serasında Hindi ve Benzeri Türlerinin Beslenmesi ve Zararı.

Anamur'da muz üreticileri muz üretiminde verimin arttırılması vede muz'da bakım yöntemlerinde yeni vede farklı uyğulama yöntemleri denemekte.Bunlardan biri olan muz seralarında ot ve kurtlarla mücadele yönteminde hindi tavuk kaz kullanılmaya başlandı.Hindi,tavuk,kaz gibi hayvanları seralaraın içine salarak ot ve kurtları yemelerini sağlandığı yeni yöntemin zararlı olduğunun altını çizen Zirai Danışman D.Ali ÖZ bu konuda açıklamada bulundu.


''Son dönemlerinde  serada hindi tavuk kaz vb kanatlıların beslenmesi yaygınlaştı. Bunun sebebi de sera içerisindeki ot ve kurt mücadelesi başlıca sebebi çekiyor. İlk başta masum görünen bu hayvanlar zamanla sera içerisindeki tüketecekleri besin kalmayınca yeni doğum taze muzlara ve yeni baş gösteren muz fidelerine zarar vermektedirler.
Kesinlikle sera içinde otların  bitmeden hindi ve benzeri türlerinin seralara katılması taraftarı değilim.Ot ve kurt mücadelesi yapayım derken yeni doğum taze muzlara ve yeni baş gösteren muz fidelerine zarar verdiklerinin farkına varamıyorlar. Bu konuda muz üreticilerimizin dikkatli olmalılar'' dedi.

loading...

Yorum Yap