Başkan Gümüş'ten ; Atatürk Yazısı

Anamur Haber, Anamur Son Dakika, Anamur Ziraat Odası,Özcan GÜNGER ; Anamur ve Bozyazı Ziraat Odası Başkanı A.Şeref Gümüş'ten ; 10 Kasım Atatürk Yazısı


ATATÜRK 

Anadolu işgal edildiğinde insanlar büyük bir umutsuzluğa düştüğünde 1919 da samsuna çıkan ekmeksiz unun bulunmadığı, insanların ağaç kabuklarını kemirdikleri bir ortamda Yeniden bağımsızlık ve özgürlük için Türk insanını rengine, mezhebine, cinsine, bakmadan bir araya toplayarak emperyalizm ve taşeronlarına karşı bağımsızlık savaşı baslatarak bütün bir milleti olağan üstü bir dirençle ayağa kaldıran kişidir Atatürk...

1921 'de sakaryada düşman Ankaraya 50 km yaklaştığında Tbmm den 3 aylığına başkomutanlık yetkisini tartışmalar eşliğinde alan 3 ay sonra ister alır ister uzatırsınız diyerek cepheye giden 22 gün 22 gece sonunda Türk milleti ile beraber sakarya meydan muharebesini kazanarak Tbmm de aynı anda Gazi ve Mareşallıkla onurlandırılan tek liderdir Atatürk.

1922 'de Afyonda arıburnunda eskişehirde bir ölüm savaşı olan Büyük taarruzda Emperyalizm ve usaklarını Türk milletiyle tam 450 km izmire kadar kovalayarak Anadoluyu yeniden vatan yapıp 1923 'de Cumhuriyeti kurarak Türk milletini yeniden egemenliğin sahibi yapan kişidir Atatürk.


10 sene savaş yaparak adamsız kurulan Cumhuriyeti kurarken, hedefi sadece Vatan değil, vatanla beraber, Milletide kurtarmak olan Cumhuriyetle beraber vatanı yeniden kurarken milleti Orta çağdan yeni cağa geçiren kişidir Atatürk.


Cumhuriyeti kurarken tarım ekonomisi ile sadece 4 fabrikası kalmış topraklara 46 fabrika kuran, tek tip insan modelini reddederek herhangi bir mezhebin yada inancın ilkelerine göre değil çağdaş hukuğu, bilimsel gelişmeleri dikkate alarak Akla bilime sanata dayalı karma eğitimi öngörerek eğitim seferberliği başlatıp başlattığı bu seferberlik olan laikliği içselleştirmiş kitle eğitim programının lideridir Atatürk.

Kadınlara insanlık onuruna yaraşır haklar veren benim manevi mirasım akıl ve bilimdir diyen eger birgun benim sozlerim bilime ters düşerse bilimi secin diyerek Anadolunun en ücra köşelerine kadar okullar açıp kız çocuklarının okuması için seferberlik başlatan üretmeyi unutmuş topraklara üretmeyi hatırlatan, toplumun adeta kanını emen tarikat ve cemaatleri tüm çıkar odaklarını etkisiz hale getirerek, Türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler,mensuplar memleketi olamaz en gerçek tarikat medeniyet tarikatıdır diyerek hayalini kurduğu gelecekteki turkiyeyi işaret eden kişidir Atatürk.


57 senelik yaşama 11 savaş, 8 nişan, 24 madalya 11 kitap, 1 ülke ve Türkün kurtulan gururu ve milyonlarca özgür insan bırakarak Bu kutlu topraklar için bir liderden çok daha fazlasıdır Atatürk.

Rahmet Minnet ve Dua ile ...


0 comments

Yorum Gönderme

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anamur Haber

Anamurun 7/24 Güncel Haber Sitesi
Anamurun Güçlü Sesi,Anamur'da 8 Yıldır İnternet Haberciliğin Adresi
<>