Servet Bal ; Çocuk Dostu Belediyecilik

YAZARLAR, Yazar Servet Bal'ın Yazıları, Anamur Haber,


Servet BAL / Anamur Manşet Köşe Yazarı ; ÇOCUK DOSTU BELEDİYECİLİK

Türkiye’deki belediyeler arasında çocuk dostu olma yönünde yeni bir farkındalık söz konusudur. Özellikle büyükşehir belediyelerinin ekonomik bir güce sahip olmasıyla, çocuklara yönelik yaklaşımları ve çabaları günden güne yükselerek artmaktadır. Yerel düzeydeki çaba ve etkinliklere yönelik sürecin ulusal planlamayla bağlantılı olması da gerekli ve önemlidir. Ayrıca belediyelerin çocuk dostu olma düşüncesi sadece çocuk oyun parkları açarak geçiştirilemez. Belediyelerin çocuk meclisleri kurarak onları yönetime de dahil etmesi gerekir. Yerel ve mahalle düzeyinde çocukların kendilerini ilgilendiren her konuda yönetime katılımı esas olmalıdır.

Bu konuda güncel yaklaşımları olan Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yerel Yönetimler Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Yasemin ÇAKIRER ÖZSERVET, bir yazısında çocuk haklarına yönelik sorumluluklarını farkeden belediyelerin düzenleme yapmaları gereken alanları şu şekilde belirlemiştir:

• Çocukların karar vericilere kent hakkında etkide bulunması,

• Nasıl bir kent istedikleri hakkında çocukların düşüncelerini paylaşabilmesi,

• Aileye, topluma ve sosyal hayata katılmada çocukların önlerindeki engellerin ortadan kaldırılması,

• Sağlık ve eğitim gibi temel gereksinimlere çocukların erişiminin sağlanması,

• Temiz suya ve sağlıklı besine ulaşmalarının sağlanması,

• Şiddete ve kötülüklere karşı çocukların korunması,

• Kendi alanlarında güvenli bir şekilde yürümelerine olanak tanınması,

• Arkadaşlarla buluşmaları, birlikte vakit geçirmeleri ve en önemlisi rahat şekilde oyun oynamaları için ortamların, mekanların oluşturulması,

• Bitkiler ve hayvanlarla içiçe yeşil bir çevreyle ilişki kurabilecekleri doğal ortamlara sahip olmalarının sağlanması,

• Kirliliğin olmadığı bir çevrede yaşama haklarına özen gösterilmesi,

• Kültürel ve sosyal etkinliklere katılmaları için fırsatlar yaratılması.(Çakırer-Özservet, Yasemin. (2014c). “‘Katılım Merdiveni’ ve Çocukları Kente Katma Çabalarımız”. Marmara Life Dergisi. Sayı 35. Cilt 1. Sf. 60-63.)Yukarıda maddeler halinde verilen önerilere her belediye kendi imkanları çerçevesinde eklemeler yapabilir. Burada önemli olan çocuğun, yaşadığı şehir ile ilgili düşüncelerine her zaman önem verilmesidir. Belediyeler, sınırları içerisinde yaşayan bütün çocuklara eşit şekilde bir yaklaşım sergilemelidir. Buna sokakta yaşayan, bir işte çalışmak zorunda kalan ve son yıllarda ülkemizde çok görülen Suriyeli çocuklar gibi etnik kökeni değişik olanlar da eşit bir şekilde katılmak zorundadır. Gelecekte ülkemizi çok iyi yerlerde görmek istiyorsak, ülkemizin geleceği çocuklarımıza ve onların düşüncelerine değer vermeliyiz.

0 comments

Yorum Gönderme

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anamur Haber

Anamurun 7/24 Güncel Haber Sitesi
Anamurun Güçlü Sesi,Anamur'da 8 Yıldır İnternet Haberciliğin Adresi