Servet Bal; Kara SevdaServet Bal / Anamur Manşet Köşe Yazarı ; Sevda, belki de tanımı en zor olan hatta bir tanımı bile yapılamayan tek şeydir.

Ne demiş Edip Akbayram; “Sevdalar vardır popülist sevdalardır, günübirliktir. Sevdalar vardır, kara sevdadır. Hani gençlik döneminizde güzel bir kıza aşık olursunuz veya güzel bir delikanlıya aşık olursunuz. Yıllar geçse de o aşk içinizden hiçbir zaman eksilmez, gitmez. Bunun adı kara sevdadır.” Günümüzde kara sevdalar sadece şarkılarda, türkülerde kaldı. Her istediğini elde edebilen bir nesil yarattık. Çocuklarımıza ne isterlerse verdik. Değerlerimiz gittikçe yok oluyor. Aşk da sevda da sevgi de bizim masum ve insanı insan yapan değerlerimizdi. Maalesef onları da yok ettik. Sadece lafta kaldılar. Bu yazımı sevda konusunda yazmamın nedeni Anamur Yolları halk oyunumuzun hikayesine değinmek. Değerli büyüğüm, sevgili hocam Çınar Arıkan’ın araştırmaları ve derlemeleri sayesinde Anamur Yolları’nın hikayesine rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Kendisine tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum. “Kızılca köyünde yaşayan Kanuni Ahmet Çavuş isimli kişi, Balkan harbine gider. Savaşa giderken de köyde sevdiği kızı bırakmıştır. Aradan zaman geçer ve köye haber gelir Ahmet Çavuş savaşta öldü diye... Bunun üzerine yaylada bıraktığı sevgilisine başka talipliler de gelir. Ahmet Çavuş'un ölüm haberi üzerine kızı başka birisine verirler ve Anamur'a gelin gönderirler. Oysa Ahmet Çavuş savaşta ölmemiştir. Yakınına düşen bir şarapnel parçası ile yaralanmış ve sağ dizinden aşağısı kesilerek yerine ağaçtan yapılma takma bir ayak takılarak sahra hastanesinin birinde tedavi edilmiştir. Tedaviden sonra sevgilisine kavuşmak hayaliyle köyüne geri dönmüştür. Tabi ki köyde acı haberi alır. Sevgilisi Anamur'a gelin gönderilmiştir. Bunun acısına dayanamayan Ahmet Çavuş takma bacağıyla köyünden Anamur'a kadar gayrak, çakıllı taşlarla dolu yollardan Anamur'a kadar yürümüştür. Beste ve sözlerinin kendisine ait olduğu söylenilen işte bu türkü Ahmet Çavuş'un yolda çektiği acıları dile getirmektedir.” Ne büyük bir acı. Ne büyük bir sevda. Düşününce bile insanın yüreği daralıyor. Sevda, yeri gelince içine gömebilmektir acını. Kimselere bir şey demeden, diyemeden acınla bir ömür yaşayabilmektir. Ahmet Çavuş olabilmektir, sevda. Topraktan değil midir Ahmet Çavuş? Sevdiğini yaşarken kendine yani toprağa gömebilmektir sevda. “Anamur yolları yâr yâr aman Gayrak da çakıllı a canım sürmelim aman Ben de bir yâr sevdim yâr yâr aman Uyar da akıllı a canım sürmelim aman. Anamur üstünü yâr yâr aman Duman da bürümüş a canım sürmelim aman Benim sevdiceğim yâr yâr yâr aman Bu diyarda bir imiş sürmelim aman.”

0 comments

Yorum Gönder

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.