Anamur'a Kent Konseyi Neden Oluşturulmuyor ?

YAZARLAR, Ahmet Yiğit, Anamur Haber,

ANAMUR'DA KENT KONSEYİ NEDEN OLUŞTURULMUYOR?..

Ahmet YİĞİT ;
"Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Çalışma İlkeleri Nelerdir?.. 


Neye dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek”tir. 

Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder." Anamur'da; kültür sanat, çevresel duyarlılık, yerel yönetimlere öneriler, eksik veya yanlış uygulamaların tartışılıp, görüşülmesi, kentdaşlık bilincinin güçlendirilmesi gibi birçok konularda, Kent Konseyini oluşturan kurumlarla Anamur çok daha güzel noktalara getirilebilir. Kent Konseylerinin varlığı kentlere değer katar. Üretken ve doğru projelerle kentlerin önünü açar. Kent Konseyleri, belediyelerin arka bahçesi değil, belediyelerin her alandaki hizmetlerinin, doğruluğunun veya yanlışlığın tartışıldığı, yerel yönetimlere köstek değil, aksine yapıcı olumlu veya olumsuz eleştirilerle güç katan bir yapıdır. Kent Konseyleri siyasetin baskısı altında olursa, kent adına verimlilik üretemez ve ömrü uzun olmaz.

 Bu yüzden Kent Konseyleri, hizmetlerin denetimliliğini, doğru projelerin kent adına halka anlatımı. Yanlış veya hatalı projelere olumlu eleştirel çerçevesinde, kent adına alternatif doğru projeleri yönetimlere sunar. Kent Konseyine, kentte hizmet veren tüm kurumlar ( parti, dernek, oda, sendika vb.) üye olmalı ve yapıcı tartışmalarla birlikte kent adına kararlar alarak yerel yönetimlere öneri ve eleştirilerde bulunur. 

Yeter ki; Kent Konseylerinin demokratik işlevi siyasi baskı altına alınarak pasifleştirilmesin!..

0 comments

Yorum Gönderme

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anamur Haber

Anamurun 7/24 Güncel Haber Sitesi
Anamurun Güçlü Sesi,Anamur'da 8 Yıldır İnternet Haberciliğin Adresi
<>