Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Cüneyt Kavak ; Sağlık ve Mesafe

YAZARLAR,Op. Dr. Cüneyt KAVAK,Anamur Haber,


Anamur Manşet Köşe Yazarı / Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Cüneyt Kavak ; Sağlık ve Mesafe / 15 Mayıs 2021

Sağlık Yerinde Çözülmesi Gereken Bir Problemdir.

Korona virüs salgınıyla beraber insanlığın hayata bakış açısında ve sağlığa bakış açısında çok büyük değişiklikler oldu. İnsanlar insan sağlığında düzenli beslenmenin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bir başka çıkarımımda sağlığın yerinde çözülmesi gereken bir problem olduğu dikkatimi çekti.
2010 yılında Anamed Hastanesinin Kurulmasıyla hemen kuruluş öncesi Anamur’a yerleştim. Yıllar ne çabukta geçiyor. İlk yıllardaki en temel gözlemim Anamur’da olmayan branşla ilgili nakil sırasında bir hayat ların sona ermesi yada mesafeden kaynaklı sevk sırasında müdahalelerin gecikmesinden kaynaklı sakatlıkların artmasıydı. İşte o zaman şu an makalemin başlığını oluşturan sağlık yerinde çözülmesi gereken bir problemdir sözü aklıma iyice yerleşti.
İnsan yaşamında sağlık olmadan hiçbir şeyin tadı olmuyor. İnsanoğlu sağlığını korumak için maddi külfetten kaçınırken (Arabasına kasko yapıp kendine ait bir sigorta yaptırmaması) hasta olduktan sonra ançak bir bütçe ayırmaktadır. Ve oluşan sağlık problemi insan oğluna yaşam konforu kaybı, daha fazla maddi kaynak ayırmak zorunda kalması, işgücü kaybı, tedavi sürecinin daha uzun sürmesi bazende yaşam kaybıyla bazende kalıcı sakatlıkla sonuçlanmakta ve aile hayatınızda zorlu bir sürece sokmaktadır.
Bu konunun önemine dikkat çekmek için her yıl kurumumuzda belli haftalarda kanser taramaları için oluşturduğumuz kampanyalarda hiç bir şikayeti olmayan insanlarda kanser tanısı koyarak erken teşhis ve hızlı tedaviyle geri kalan ömürlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmüşlerdir.
Birde rutin olmamız gereken muayeneler ve rutin kontrollerimiz vardır. Her kontrolümüz için kilometrelerce yol kaydetmek, maddi kaybın yanında işgücü ve zaman kaybına yol açmaktadır.
Korona sürecinde ilçe dışı seyahatlerin kısıtlanması ve kurallara tabi olması, toplu ulaşımdan kaynaklı yükselen korona virüs riskinden kaynaklı seyahat engeli sağlığın yerinde çözülmesi gerektiğini bir kez daha kanıtlamıştır.


Bir de açil haller vardır. Sağlık bakanlığı acil hali söyle tanımlamıştır. Acil hal yarım saat içinde müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar ile 3 saat içinde müdahale edilmezse kalıcı sakatlık bırakan haller acil hallerdir.
Anamur coğrafik konum olarak en yakın donanımlı sağlık merkezine mesafesi 3 saatten az değil. Acil hallerde yarım saat içinde ulaşacağınız sağlık hizmeti ve sağlık kuruluşları sizin için en kıymetli sağlık kuruluşlarıdır. Bu sağlık kuruluşları anne babaların evlatsız, çocukların anne ve babasız kalmasının önüne geçmiştir.
Unutmayın acil hallerde sadece yarım saate ihtiyacınız var. Sizin için en kıymetli sağlık kuruluşu yarım saate ulaşacağınız sağlık kuruluşlarıdır.
“Herşey Sağlıkla Güzel”

0 comments

Yorum Gönder

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.