Büyükşehir Cumhuriyet’in 100. Yaşını Coşkuyla Kutluyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükşehir Cumhuriyet’in 100. Yaşını Coşkuyla Kutluyor
haber detay altı DİNAMİK KURS
Abone ol

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan 1 asır önce ilan ettiği Cumhuriyet’in 100. yıldönümü kapsamında birçok etkinliğe imza atıyor. Mersinlilerin, Cumhuriyet’in 100. yaşını büyük bir coşkuyla kutlaması için tüm birimlerini harekete geçiren ve bu süreç içerisinde çok sayıda kültür, sanat ve spor etkinliği düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, 100 yaşına ulaşan Cumhuriyet’e yakışır etkinliklerin bir kısmına başladı. Cumhuriyet coşkusu içerisinde gerçekleşecek olan etkinlikler; sempozyumlardan konserlere, sergilerden resim ve fotoğraf yarışmalarına, değişik branşlarda yapılacak olan 29 adet spor etkinliğinden Türkiye'nin en büyük planetaryumunun yer aldığı Bilim Merkezi’nin açılışına kadar geniş bir yelpazeden oluşuyor.

‘100. Yıl Dönümünde Cumhuriyetimiz’ sempozyumu 3 gün sürdü

29 Ekim’de 100. yaşı kutlanacak olan Cumhuriyet’in coşkusuna, düzenlediği etkinliklerle ortak olan Mersin Büyükşehir Belediyesi; ilk olarak Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA), İçel Sanat Kulübü ve Mersin Üniversitesi iş birliğiyle 13-15 Ekim 2023 tarihleri arasında, “100.Yıl Dönümünde Cumhuriyetimiz” başlıklı ulusal sempozyum düzenledi.  3 gün boyunca 4 oturum ve 1 arkeolojik gezi şeklinde gerçekleşen sempozyumda; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve gelişme sürecinin tarihi, siyasî, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutları, akademik bir anlayışla ortaya konuldu.

Fotoğraf Yarışması ile gençlerle kent arasında bir bağ kurulması amaçlanıyor

Büyükşehir Belediyesi; lise öğrencileri arasında, Cumhuriyet’in 100. yılında kentimizle anlamlı bir bağ kurmaları amacıyla fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışma sonucunda ödüle hak kazanan eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi ise 29 Ekim haftasında açılacak.

Resim Yarışması’na katılan eserler, kurulması planlanan Çağdaş Sanatlar Müzesi’ne öncü olacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir başka yarışma ise, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı vesilesiyle, ülkemizin kültür sanat ortamının desteklenmesine yönelik resim yarışması olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamanın yanı sıra, yarışma sonunda ödül alan eserler, Mersin’de kurulması planlanan Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonunun oluşmasına öncü olacak. Yarışma sergisi ise, 29 Ekim 2023 tarihinde büyük bir ödül töreniyle açılacak.

Grup İkiye On Kala ve Ali Atay sahne alacak.

Cumhuriyet coşkusu 13 ilçede gerçekleşecek söyleşi, dinleti ve diğer etkinliklerle kutlanacak

Cumhuriyet coşkusunu kentin her köşesine taşımak için hazırlıklarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi; yıl boyunca ‘Cumhuriyet’ temalı ilçe söyleşileri, 13 ilçede Cumhuriyet sergileri ile merkez ve ilçelerde ‘Cumhuriyet Oratoryosu’ gerçekleştirecek. Büyükşehir; kültür-sanat ve spor etkinliklerinin yanında, bilim alanında önemli bir proje olan ve Türkiye'nin en büyük planetaryumunun da yer aldığı ‘İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin açılışını da, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 30 Ekim tarihinde gerçekleştirerek Mersinli gençlere armağan edecek.

Cumhuriyet’in 100 yıldönümü etkinlikleri içerisinde toplumdan her kesim insana ulaşmayı ve dokunmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi; 23-29 Ekim tarihleri arasında Palm City AVM’de stantlar kurarak, üretici kadınların el emeği göz nuru ürünlerinin tüketiciyle buluşmasını sağlayacak.  

Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet’in 100. yaşında ayrıca; 100 Köye 100 Oyuncak Sandığı Projesi, 33 Tekneyle Deniz Fener Alayı, Tarsus Gençlik Kampı’nda emekli pikniği etkinliği, 18 LGS kurs merkezinde değişik aktiviteler ve sınıflarda sinevizyon gösterimini gerçekleştirecek.

Büyükşehir’in minik yürekleri de Cumhuriyet kutlamalarında yer alacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çocuk Gelişim Merkezleri’nde de Cumhuriyet coşkusu değişik etkinliklerle kutlanacak. Begonvil, Adile Teyze, Münir Özkul, Halkkent ve Yaşar Bayboğan Çocuk Gelişim Merkezleri’nde okul öncesi eğitim alan minikler, Cumhuriyet’in 100. yaşını şiir dinletisi ve hazırladıkları dans gösterileriyle kutlayacak. 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin İl Milli Eğitim Müdürü DeğiştiÖnceki Haber

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Değişti

Okullarda Tehlikeli Oyun: Kanlı Para,Okullar Harekete GeçtiSonraki Haber

Okullarda Tehlikeli Oyun: Kanlı Para,Oku...

Yorum Yazın