Reklamı Geç
SAÇKAN TANTUNİ
Mersin
BIST7913.76
DOLAR28.9919
EURO31.2252
ALTIN1866.6
BTC/USD43790.098
Soner Cedit

Soner Cedit

Mail: sonercedit@gmail.com

Bacasız Fabrika "ÇİLEK "

Bacasız Fabrika "ÇİLEK "

BACASIZ FABRİKA” ÇİLEK”

Zor geçen bir çilek sezonunu geride bıraktık. Birçoğumuz farkında olmasak ta Anamur için çok önemli. Nedenleri açıklayacak olursam;

Özellikle kadınlarımız ve çekirdek ailelerimiz için bir geçim kaynağı görevini görüyor. Bu da Anamur ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Gerek Anamur bürokrasi gerek siyasiler şu anda bu durumun farkında değil ama çilek sorunu Anamur’da daha derinleşir ise çilek üretimi ile görünmez hale gelen işsizlik sorunu net bir şekilde görünür hale gelir.

Çilek üretiminde neredeyse 12 ay boyunca devamlı olarak işgücünün sağlandığı bir durum söz konusu. Eylül ayında dikimle başlayan süreç ekim ayına kadar devam ediyor. Kasım aralık aylarında turfanda sezonu başlıyor. Aynı zamanda kol koyma dediğimiz işlemler yapılıyor. Ayrıca büyük eğme veya küçük eğme dediğimiz sistemlerin kurulması da iş gücüne ihtiyaç duyuyor.

Devamında ocak ve şubat aylarında budama dediğimiz işlemler yapılmaya devam ediliyor ve yine ciddi bir iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Ve mart ayı gibi artık sezonun başladığını görüyoruz.

Neredeyse haziran ayının sonuna kadar sezonun devam ettiğini söyleyebiliriz. Temmuz ayı ile birlikte kese doldurma ve ağustos ayı ile birlikte fide kurma işleri ile devam ediyor. Bakınız çilek işçilik sezonu aslında 12 ay boyunca devam ediyor. Burada sizlere genel bir çerçeve çizmek istedim.

Anamur’da işsizliğin bu kadar sorun olmamasının nedenini şimdi biraz daha iyi anladık mı? Hem çekirdek aileler hem de üretime katkı sağlayan üreticilerimiz sayesinde işsizlik Anamur’da hissedilmiyor. Turizm için “bacasız sanayi” tabiri kullanılıyor. Çilek için bölgemize bakan yönüyle “bacasız fabrika” tabirini kullanmak istiyorum. Genel çerçevesini çizdiğim bacasız fabrikalar son dönemlerde ciddi sorunlar ile karşı karşıya. Bu sorunları yazı dizilerimizde ele almaya çalışacağız. Bugün bu yazımızda genel bir giriş yaptık. Buradan gerek bürokrasi gerek yerel yönetimde bulunan sorumluluk sahibi kişilere seslenmek istiyorum; Anamur’da çilek üretimi sorunlu bir hale doğru gidiyor. Bunun için heyetler oluşturup konuyu acil gündeme almakta fayda var. Bir sonraki yazımda sorunların ne olduğunu tek tek anlatmaya çalışacağım. 

Makale Yorumları

  • RAMAZAN ÖZGÜR26-07-2023 14:31

    Gelen zamlar gerekse tarla kiralarindaki yükselişle birlikte birde akar yakıta gelen zamla biz çilek üreticileri belkemigimize vurulmuş bir kaya gibi belimiz kırıldı bu yıl yeni sezonda yüzde yirmi beş bırakan çiftçilerimiz var dahada artış gösterir böyle giderse girdi maliyetler yani traktör güpre zirai mücadele ilacları ve besin elementleri aldı başını gidiyor dayanmamiz mümkün degil urettiklerimiz para etmeyip girdilerimiz çok yüksek

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar