Reklamı Geç
SAÇKAN TANTUNİ
Mersin
BIST7913.76
DOLAR28.9919
EURO31.2252
ALTIN1866.6
BTC/USD43951.617
Uzm Dr Hasan ÇETİNKAYA

Uzm Dr Hasan ÇETİNKAYA

Mail: hasancetinkaya33@hotmail.com

Bu Yıl Üç Virus Birlikte Hareket Ediyor

Bu Yıl Üç Virus Birlikte Hareket Ediyor

Her sonbahar ve kış aylarında, soğuk algınlığı ve mevsimsel grip gibi viral solunum yolu hastalıkları yetişkinlerde iş gücü kaybına çocuklarda eğitimlerine ara vermelerine neden olur. Ancak bu yıl, her zamankinden daha fazla sayıda kişi, acil servislere ve hastanelere başvurmaktadır.

Covid-19, grip (influenza) ve RSV (Respiratory Syncytial Virus) enfeksiyonlarının sıklığı arttı.

Covid-19’un etkili olduğu önceki kış aylarına göre kamuya açık alanlarda maske kullanılmaması veya toplu aktivitelerin artması, viral solunum yolu enfeksiyonu riskini artırmaktadır

Sıklıkla baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı ve kas ağrı şikâyetleri ile başvuran hastalarda inatçı, uzun süren öksürük görülebilmektedir.

Covid-19 aşılamaları ve çoğu insanın Covid-19 geçirmesi sonucunda toplumda kısmi bir bağışıklık oluştu. Bu nedenle ikinci defa Covid-19 geçirenlerde ciddi hastalık riski azalmaktadır.

Ancak özellikle tatil dönemlerinde aile ve arkadaşları ziyaret etmek için seyahat ederken, insanların tüm bu sağlık tehditlerine önlem alması gerekir.

Kalabalık ortamlarda maske takılmalı, mesafe ve hijyene dikkat edilmeli ve odalar havalandırılmalıdır. Eksik olan Covid-19 aşıları tamamlanmalıdır. Kronik hastalığı olan kişiler ve ileri yaştakiler grip aşısı olmalıdır

Tıbbi desteğe ihtiyaç duyduğunuzda hemen doktorunuza ulaşınız.

Daha geniş bilgi için Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanına başvurunuz.

"Her şey sağlıkla güzel"

Uzm Dr Hasan Çetinkaya

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar