Reklamı Geç
SAÇKAN TANTUNİ
Mersin
BIST8333.14
DOLAR27.5647
EURO28.9851
ALTIN1611.4
BTC/USD27534.8
Soner Cedit

Soner Cedit

Mail: sonercedit@gmail.com

Çileğin Çilesini Kim Çekiyor ?

Çileğin Çilesini Kim Çekiyor ?

SONER CEDİT / Anamur Manşet Köşe Yazarı ; ÇİLEĞİN ÇİLESİNİ KİM ÇEKİYOR?

Hemen her muhabbette mutlaka söylenen bir söz vardır; “çilek demek çile demek. “Bu söz boşuna söylenmiş bir söz değil. Gerçekten çilek üreticiliği yapmak çok zahmetli. Deyim yerinde ise bebek gibi bakmanız gerekiyor.

İhracat kapısının açık olmasından dolayı son zamanlarda üreticilerimizin yüzü gülüyor. Pandemi döneminde bile çilek ile ilgili çok bir sorun yaşanmadı.

Ancak son dönemlerde maliyetler öyle bir arttı ki üreticilerimizin aklında “acaba” soruları var. Bunun yanında da özellikle Anamur’da çilek üretim alanlarında ciddi bir artış söz konusu.

Çilek konusu birkaç başlık altında inceleyelim.

İlk olarak çilek üretiminde ülke olarak ne durumdayız ona bir bakalım. TÜİK verilerine göre 2020 yılında Mersin 188 bin ton çilek üretimi ile birinci sırada yer alırken, Aydın 68 bin ton ile ikinci, Konya ise 51 bin ton ile üçüncü sırada yer almaktadır.


 

 

TÜİK verilerine göre bölgemiz çilek üretiminde ne kadar önemli tabloda görülmektedir.

İkinci olarak Anamur ekonomiye bakan yönü ile çilek önemli bir yer teşkil etmekte. Nasıl Konya Karaman’da fabrikaların yeri önemli ise aslında Anamur için de çileğin önemi o kadar önemli. Turizm için “bacasız sanayi” kavramı kullanılır. Çilek içinde bölgemiz adına bu tabir kullanılabilir. Çilek üretiminin sıkıntıya girmesi demek Anamur için büyük bir işsizlik sorunu demek. Bu yetkili kurumların göz önünde bulundurmasında fayda olacağını düşünüyorum. Dünya kadınlar gününde çilek bahçelerinde poz vermekle sorunlar çözülmüyor! Bu sözü iyice irdelemesi gerekenler var.

Çilek ile ilgili köşe yazılarım birkaç bölüm şeklinde devam edecek. Özellikle sezonda dönen oyunları bir gecede nasıl vurgun yapıldığını ilerde sizlerle paylaşacağım. Bundan üç yıl önce bir komisyoncu “çilek üretenlere kıyamam onlar gariban ahı bulur” demişti. O zamanlarda muz revaçta idi. Bugün çilek üreticisi geçmişe göre daha iyi durumda ama üreticiler her daim de risk altında. Maliyetler çok yüksek ve belirsizlikler her zaman olduğu gibi maalesef var. Muz da yapılan hataları yapmadan çilek üretimine bari sahip çıkalım. Çünkü çilek üretimi çökerse birçok şey çöker Anamur’da.

Sahi sizlere de sorayım “ÇİLEĞİN ÇİLESİNİ KİM ÇEKİYOR”?


 

Makale Yorumları

  • Saliye kaya30-09-2022 19:49

    Çileğin çilesini biz kadınlar çekiyoruz..19 yıldır çiftçilik yaptım yakalanmadigim hastalık kalmadı ödülü ise napiverdin bana oldu ...ve simdi eşimle mahkemeligim ayrilicaz...biz kadınlara eziyet için yapmışlar bu cilegi

  • Funda Yıldırım30-09-2022 12:24

    Sana aynen katılıyorum toprağım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar