Reklamı Geç
SAÇKAN TANTUNİ
Mersin
BIST7913.76
DOLAR28.9919
EURO31.2252
ALTIN1866.6
BTC/USD43831.157
Uzm Dr Hasan ÇETİNKAYA

Uzm Dr Hasan ÇETİNKAYA

Mail: hasancetinkaya33@hotmail.com

Kurban Bayramından Sonra Görülen Hastalıklara Dikkat

Kurban Bayramından Sonra Görülen Hastalıklara Dikkat

Kurban Bayramı yaklaşmakta ve çoğumuz acemi veya profesyonel kasap olacağız. Kurban bayramında ne yazık ki hayvan kaynaklı enfeksiyonlarla daha sık karşılaşma ihtimalimiz var. 
Bölgemizde halkımız tarafından Kurban Bayramında kurbanlık için daha çok küçük baş hayvanlar tercih edilmektedir. 
 
Son günlerde hayvan kaynaklı hastalıklar sık karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıklar arasında Bruselloz (Peynir hastalığı), Şarbon, Orf ve hayvanların üzerinde bulunan kenelerd
en geçen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile Lyme hastalığı sayılabilir. 

Kurban kesimi veya Kurban etinin işlenmesi sırasında oluşan kesik ve çiziklerden içeri giren mikropların oluşturduğu  cilt hastalıkları sık görülür. Bu konu ile ilgili  yazılı ve görsel basın ile sosyal medyada tedirgin edici paylaşımlar mevcut. Deneyimi olmayanların sıklıkla şarbon ile karıştırdıkları Orf hastalığı azımsanmayacak oranda çok görülmektedir. Orf, koyun ve keçilerin viral hastalığıdır.  
 
Orf hastalığı etkeni olan virüs koyun ve keçilerin dişlerinde, dudak, burun dediklerinde, memelerine ve ayaklarda bulunur.
 
Bulaşma virüsü taşıyan küçük baş hayvanlara veya ölülerine dokunma, Isırılma ve virüsü taşıyan hayvanların kesiminde kullanılan kontamine aletler ile oluşan sıyrık ve kesiler ile olur.
Hastalıklı olduğundan şüphelenilen hayvanlardan uzak durulmalıdır. Eğer hayvan ile temastan sonra 3 ile 14 gün arasında vücutta oluşan yaralar meydana gelirse hemen doktora başvurulmalıdır.
Unutulmamalıdır ki erken tanı ve tedavi herseyden önemlidir.
Kurban Bayramınız kutlu olsun

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar