Reklamı Geç
Mersin
BIST10471.32
DOLAR32.7878
EURO35.1602
ALTIN2457.9
BTC/USD65738.27
Op.Dr. Cüneyt Kavak

Op.Dr. Cüneyt Kavak

Mail: [email protected]

Ellerde Uyuşma Kaderiniz Değildir

Elde uyuşma ve güç kaybı elde sinir skışmasına bağlı olan en belirgin belirtidir. Beyin kaynaklı olabileceği gibi sıklıkla boyun seviyesinde, dirsek seviyesinde yada el bilek seviyesinde sinir şıkışmaya uğramaktadır. Ensık görüleni el bilek seviyesinde şıkışan ve ilk üç parmakta uyuşmaya yol açan karpal tünel ve dirsek seviyesinde görülen kubital tünel sendromudur. Tedavi secenekleri arasında medikal tedavi ve cerrahi tedavi seçenekleri vardır.

Karpal tünel sendromu neden olur?

Tekrarlayan el bileği hareketleri yıllar içinde sinirlerin geçtiği bağların kalınlaşmasına ya da kanal içindeki basıncın artmasına yol açar. Genellikle geceleri hafif uyuşmalar ile başlayan şikayetler daha sonra kişiyi uykudan uyandıracak kadar şiddetlenerek artar. Tedavi edilmemesi durumunda kalıcı hasarlanmalara yol açabilir. Elinizde ince hareketlerde kaybolma, tuttuğunuz cisimleri düşürme ve el kaslarında erime maymun eli dediğimiz hadise ortaya çıkar.

Kubital tünel sendromu neden olur?

Dirsekte olan sinir sıkışmaları daha çok dirseğini masaya koyarak çalışan kişilerde görülür. Serçe ve yüzük parmakta uyuşma hissi ile başlayan şikayetler hızla artar. Tedavi edilmemesi durumunda güçsüzlük ve kas erimeleri görülür.

Sıklıkla el uyuşmalarına sebep olan nedenler ve hastalıklar şöyledir:

• Örgü örme, yer silme, bez sıkma, halı silkeleme, sürekli mouse ve klavye kullanımı gibi tekrarlayan el bileği hareketleri ile bilek bölgesinde median sinir basısı sonucu oluşan karpal tünel sendromu en sık görülen el uyuşması nedenlerindendir.

• Bunun dışında hastanın eşlik eden şikayetleri göz önüne alınarak boyun fıtığı, omurilik veya beyne ait problemler de kendisini elde uyuşmayla gösterebilir.

Sinir sıkışmalarının belirtileri nelerdir?

Erken dönem sıkışmalarda elde ağrı ve uyuşmayla başlayan şikayetler , sıkışma miktarı artıkça belirtilerde artar. Gece uykudan uyandıran ağrı ve uyuşma, istemsiz şekilde eldeki cisimlerin düşmesi, elde ince motor becerilerin kaybı önemli belirtilerdendir.

Sol koldaki uyuşma ve kalp hastalığının habercisi olabilir böyle bir şüpheniz varsa mutlaka kalp doktoruna danışınız. En sık görülen sıkışma sebebi karpal tünel sendromudur.

Karpal tünel sendromu nedir?

El ve parmaklarda oluşan uyuşukluk hissinin çoğunlukla sebebi karpal tünel sendromudur. Koldan gelen ve avuç içine ve parmaklara uzanan sinir ve kas dokuları, bilek bölgesinde dar bir kanaldan ya da başka bir deyişle tünelden geçer. Karpal tünel denilen bu bölgeden geçen median sinire baskı uygulanması sonucu oluşan bir sendromdur. El ve bilekte ağrı, uyuşma, yanma, his kaybı gibi şikayetlere sebep olan karpal tünel içinde bulunan median sinir baş, işaret, orta ve yüzük parmaktaki duyunun hissedilmesini ve başparmakta bulunan kasların kontrol edilmesini sağlar. Kanal bölgesinde meydana gelen mikrotravmalar kanal hacminin daralmasına ya da kanal içinde bulunan içeriğin artmasına sebep olan patolojik bir olaydır. Sıklıkla tuzak nöropatinin sebep olduğu bu sendrom, orta yaşlı kadınlarda daha sık görülür.

Klinik seyri üç ayrı dönemde incelenir. Erken dönemde hastaların genellikle şikayeti olmasa da sinir ileti çalışmalarında, lokal iletim yavaşlaması saptanır. İkinci dönem olan ağrı ve uyuşma döneminde geceleri artan uyuşukluk ve ağrılar baş, işaret ve orta parmakta hissedilir. Bazı durumlarda yakınmalar hastayı uykusundan uyandırabilecek şiddettedir. Son dönem olan nörolojik bulgular döneminde ise sinir hasarlanmaları, his kayıpları ve kas erimeleri görülür.

Karpal tünel sendromu uzun süreler boyunca tekrarlayan el bileği hareketlerini takiben ortaya çıkar. Sürekli mouse kullanımı, el gücü ile iş yapanlar, müzisyenler, örgü ve oya işi yapanlar, çok titiz ev hanımlarının yaptığı rutin işler bu hastalığa zemin hazırlayan faktörlerin başında gelir. Öykü, fizik muayene ve EMG testi ile teşhisi konur. Karpal tünel sendromu hastalığın derecesine göre fizik tedavi ya da lokal anestezi altında cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Guyon kanalı sendromu nedir?

Guyon Kanalı Sendromu, dirsekten geçtikten sonra el bileğinin avuç içi tarafının dış bölgesinde bulunan guyon kanalı adı verilen kanaldan geçen ulnar sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan, küçük parmak ile yüzük parmağın yarısında hissedilen ağrı, uyuşma ve his kaybıdır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kas erimeleri ve güç kayıpları başlar. Ciddi sinir hasarlanmalarına sebep olan guyon kanalı sendromu yapılan EMG ve fizik muayene sonucu hastalığın evresine göre fizik tedavi ya da lokal anestezi altında cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Kübital tünel sendromu nedir?

Ulnar sinirin dirsek düzeyinde sıkışması sonucu ortaya çıkan kübital tünel sendromu, karpal tünel sendromundan sonra en sık görülen tuzaklanma nedenidir. Dirsekte bulunan kübital tünel içinden geçen ulnar sinir, elin yüzük ve serçe parmağına ulaşır. En sık belirtileri serçe ve yüzük parmağın yarısında hissedilen ağrı, uyuşma ve his kaybıdır. Aynı zamanda direğin iç tarafında ağrı ve hassasiyet de görülür. Hastalığın ileri evrelerinde eldeki kaslarda erime, güçsüzlük ve şekil bozuklukları ortaya çıkar. Tanı nöroloji uzmanı tarafından fizik muayene ve EMG ile konur. Hastalığın tedavisinde fizik tedavi ya da hastalığın evresine göre cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

El uyuşması nasıl geçer?

Hastalığın sebebi bulunduktan sonra sebebe yönelik olarak medikal tedavi, fizik tedavi ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Cerrahi müdahale lokal anestezi altında hastanede yatış gerektirmeyen günübirlik işlemlerdir. Erken dönemde yapılan cerrahi işlemler ile kalıcı olarak başarılı sonuçlar elde edilir. Sağlıklı bir yaşam için kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.

 

 

Makale Yorumları

  • Sedat07-04-2024 20:19

    Gelişigüzel tedavi..

  • Acun04-03-2023 19:14

    bir kez gittim yontup birakiverdiler..

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar